Ptáte se

...my odpovídáme

Řešíte změnu knihovního systému a Koha Vás zaujala, ale ještě si nejste jistí? Možná jste dokonce slyšeli, že Koha je sice skvělá, ale asi nebude nic pro Vaši knihovnu. Nebo jste zjistili, že podporu pro Kohu můžete mít i od jiné firmy a teď váháte, kterou si vybrat? Pojďme si říct, jak se věci mají.

Koha je dostupná zdarma a kdokoli, kdo má dostatečné znalosti, si ji může instalovat a provozovat. Otevřený systém (open-source system či OSS) má veřejně přístupný zdrojový kód a současně takovou licenci, která umožňuje pokročilým uživatelům s tímto kódem volně nakládat. Je otevřený i v tom smyslu, že umožňuje napojení na jiné databáze a systémy, ovšem to je obvyklá vlastnost, která však nemá vliv na definici pojmu otevřeného systému.

Ne. Jestli nemáte vlastního, vůbec to nevadí. Vlastně je to výhoda, protože správa knihovního systému, ale i ostatního počítačového vybavení, vyjde přes externího dodavatele obvykle levněji než plný úvazek ajťáka. Kohu mají v ČR stovky knihoven a vlastního IT pracovníka má jen asi desetina z nich. Stačí, když budete mít firmu, která se o Váš systém bude starat. Nejspíš jste na tento způsob podpory zvyklí i ze stávajícího systému.

Kohu si může nainstalovat a provozovat kdokoli, a proto i servis může poskytovat více dodavatelů. Zde se právě Koha nejvíc liší od uzavřeného systému, který vytvoří a dodává pouze jediná firma. Poskytováním a správou knihovního systému Koha se zabývá řada společností po celém světě. My jsme jednou z nich. Byli jsme u toho, když se česká Koha narodila, což ale jistě není jediný důvod, proč máme ve správě drtivou většinu českých knihoven, které Kohu mají. R-Bit Technology s.r.o. je prvním a dosud jediným českým poskytovatelem podpory tomuto systému, kterého světová komunita Koha oficiálně uznává.

Protože nabízíme to, co konkurence ne. Laskavý, férový a individuální přístup je samozřejmostí, ale to pochopitelně nestačí. Takže co dalšího?

Programujeme
Kohu může mít každý, nicméně české knihovnictví má mnohá specifika, s nimiž celosvětově dostupný kód nepočítá, my však ano. Vznikly tak například nástroje pro Hromadné oslovování čtenářů nebo Inteligentní odpisy.
Počítáme (s Vámi a za Vás)
Ve světě se statistiky příliš neřeší, české knihovny je ale ke svému fungování potřebují. Proto jsme vytvořili Statistické centrum, které spočítá skoro všechno, nač si vzpomenete. Ať už se jedná o počet dnešních návštěvníků knihovny, tržbu za měsíc, nebo nejvíc půjčované tituly. Spočítá to ale i hříšníkům, kterým doručí předžalobní dopis v obálce až do schránky asi tak na dvě kliknutí. Velmi snadno a přehledně eviduje i kulturní a vzdělávací akce, které pořádáte, takže budete moci odhodit sešity a excelové tabulky.
Reagujeme
Ať už je Vaše knihovna něčím specifická, nebo se jedná třeba o nouzový stav a z něj vyplývající potřeby knihoven, umíme naslouchat potřebám. Příkladem může být automatická karanténa knih. Kohu jsme ji naučili během první vlny Covid-19. Knihovníci pak s povinnou karanténou knih neměli vůbec žádnou práci navíc.
Pomáháme
Žádný učený z nebe nespadl a ačkoli je Koha velmi intuitivní a zvládnout základní obsluhu je hračka a otázka pár hodin, nastanou situace, kdy knihovníci potřebují radu, jistotu či manuál. A tak jsme vytvořili databázi plnou návodů, další stále přibývají. Všechny vám budou k dispozici a další vytvoříme třeba právě na Váš podnět.
Informujeme
Pořád se něco děje a není v lidských silách udržet přehled o všem. O tom, co Koha umí nového, Vám rádi řekneme my, aniž byste museli informace dohledávat. Jednou za čas Vám v mailu přistane náš občasník Kohinky, kde se o nových věcech dočtete.
Spolupracujeme
Do Kohy sice může přispívat každý, ale ne každý to umí a také ne každá úprava je tak užitečná, aby se dostala až do celosvětového kódu. Jsme hrdí, že my jsme několika vylepšeními přispěli. Josef Moravec se tak stal 289. vývojářem Kohy již 8. 4. 2015 a Radek Šiman se stal 323. vývojářem 7. 11. 2016. Nevěříte? Zkuste si nás najít v historii Kohy.

Není zapotřebí. Čtečky čárových kódů i počítače a tiskárny zůstanou stejné jako doposud. Doporučujeme pořídit k pultům malé termotiskárny pro lístky s výpůjčkami, ale nutné to není. Server můžete mít vlastní, pronajatý od nás, nebo využijete náš cloud, jehož výkon společně sdílí více knihoven najednou.

Internet nemusí být rychlý, měl by ale být spolehlivý, protože Koha běží v internetovém prohlížeči jako webová aplikace. Nemá téměř žádné nároky na přenos dat, zkoušeli jsme ji dokonce i na starším typu internetového připojení přes mobilní telefon a taky to šlo. Dokonce ani krátkodobý výpadek internetu není problém, Koha totiž umí půjčovat a vracet, i když je dočasně bez připojení. Přesto Vás zajímá přesná kapacita linky v megabitech za sekundu? Odhadujeme, že 1 Mbps bude na příjemnou práci stačit. Většina knihoven však v dnešní době disponuje mnohem vyšší rychlostí internetu v řádu desítek až stovek Mbps. Změřte si svoje připojení a uvidíte sami. Ještě lepší představu získáte, když si vyzkoušíte Koha demo.

Program Koha nestojí nic, za ten se neplatí. Účtujeme pouze jednorázový instalační poplatek, případně převod dat z původního systému do Kohy a potom servis a podporu, to už záleží na Vašich požadavcích. Rádi Vám připravíme nezávaznou cenovou nabídku, stačí si o ni říct.

Chceme cenovou nabídku

V ceníku o modulech a aktualizacích nepíšeme z dobrého důvodu: nic dalšího se prostě neplatí. V ceně běžného servisu garantujeme každoroční aktualizaci systému na vyšší verzi. Žádné dodatečně kupované moduly, ty Koha nemá. Systém si pořídíte jednou a získáte tím přístup ke všem jejím funkcím i budoucím aktualizacím. Dostanete samozřejmě i to, co jsme Kohu naučili navíc. Zkrátka: „Všechno, co máme, bezplatně Vám dáme.“

Určitě ne. Přijedeme Vás zaškolit kamkoli a každá knihovna nám stojí za návštěvu, ať je sebemenší. Servis probíhá na dálku u všech knihoven, takže vzdálenost nehraje vůbec žádnou roli. Čas od času se na žádost knihovny vypravíme na osobní návštěvu.

Necháte si bolavý zub spravit jen tak nějakým lékařem, nebo půjdete k zubaři?

  • Koha je totiž systém, který vytvářejí profesionální knihovníci pro knihovníky. Tito lidé skutečně rozumějí tomu, co knihovny chtějí a potřebují. Nejsou to tedy jen programátoři.
  • Jedná se o levné a funkční řešení jak provozovat moderní knihovní systém.
  • Koha je otevřená všem a nic neskrývá, nejspíš i proto je to jeden z nejpoužívanějších systémů na světě.